Ačkoli východní Asie – kdysi přední trh – zaznamenala v posledních několika letech pokles kryptoměnové aktivity, Hongkong může podle výzkumné společnosti Chainalysis poskytnout regionu „potenciální vítr do plachet“.
Zatímco Hongkong stoupá jako globální lídr na regulovaném trhu digitálních aktiv, stále není jasné, co to znamená pro Čínu – může to signalizovat „evoluci“ v postoji Pekingu k tomuto odvětví.
Úpadek regionu
Východní Asie je podle Chainalysis pátým nejaktivnějším kryptotrhem, na který v období od července 2022 do června 2023 připadá 8,8 % celosvětové kryptoaktivity.
„Pokles kryptoměnové aktivity ve východní Asii byl v posledních několika letech pozoruhodný,“ uvedla firma. Ještě v roce 2019 byla podle objemu transakcí nejvýznamnějším kryptotrhem, „do značné míry poháněným obrovskou obchodní aktivitou a těžebním sektorem Číny“.
Hodnota kryptoměnových transakcí v celé Číně však klesla, protože Peking pokračoval v represích proti digitálním aktivům.
Chainalysis přesto tvrdila, že,
„Potenciální vítr do plachet pro východní Asii přichází z Hongkongu, kde několik iniciativ v oblasti kryptoměn a regulace vstřícné k odvětví, které byly zahájeny v uplynulém roce, podpořily optimismus.“
Tento vývoj vedl ke spekulacím, že se Peking možná (znovu) otevírá kryptoměnám a že Hongkong může být testovacím místem pro čínské kryptoměnové snahy.
Zakladatel hongkongské mimoburzovní společnosti OSL Digital Securities Dave Chapman řekl společnosti Chainlaysis,
“ Prosazování Hongkongu jako potenciálního kryptocentra nemusí nutně vypovídat o postoji čínské vlády ke kryptoměnám. Jsme však svědky toho, že řada čínských státem podporovaných subjektů nepřímo podporuje hongkongské podniky Web3, a to lze považovat za pokus o porozumění digitálním aktivům bez uvolnění pevninské politiky.“
Hongkong je „extrémně aktivní trh s kryptoměnami“, pokud jde o hrubý objem transakcí, za rok na něj přiteklo 64 miliard dolarů v kryptoměnách, což je téměř 86,4 miliardy dolarů v pevninské Číně, přestože Hongkong má 0,5 % obyvatelstva.
Většina z toho pochází z „vysoce aktivního“ over-the-counter (OTC) v Hongkongu, uvádí zpráva.
Hongkong láká zahraniční hráče
Zakladatel hongkongské OTC společnosti CryptoHK Merton Lam uvedl, že jeho společnost má mnoho zahraničních uživatelů, kteří mají zájem o přesun bohatství z nestabilních ekonomik nebo přísných kapitálových kontrol.
„Z jiných krypto burz jsem se dozvěděl, že mnoho Rusů a Ukrajinců přichází do Hongkongu, aby dostali své peníze do bezpečí pomocí krypto. Nejsou to ani multimilionáři – dělají to i obyčejní lidé.“
Merton Lam poukázal na to, že dalším případem využití v regionu jsou mezinárodní platby: například pro podniky je mnohem snazší zaplatit dodavateli prostřednictvím stablecoinů než prostřednictvím bank.