Kosovská vláda zakázala těžbu kryptoměn. Důvodem je výjimečný stav, který vyhlásila kvůli energetické krizi.
Kosovo je jednou z nejchudších evropských zemí. Víc než 40 % energie dováží a zažívá nejhorší energetickou krizi ve své historii. Přitom od konce tamní války v roce 1999 byla elektřina pro obyvatele většinou zdarma. Důvodem krize jsou výpadky uhelných elektráren a vysoké dovozní ceny energie.
Mladí Kosované těží jako o život
Proto Kosovo dodávky elektřiny omezilo a v prosinci vyhlásilo na šedesát dní výjimečný stav. Cílem plošného zákazu těžby kryptoměn, které se kvůli nízkým cenám věnuje hodně mladých Kosovanů, je snížit spotřebu drahé energie.
Policie v Kosovu maximálně zintenzivnila své úsilí a jen během jediného dne zabavila více než 300 těžařských strojů. Povedlo se jí také odhalit řidiče, který převážel šest strojů na těžbu kryptoměn se 42 grafickými kartami.
Pátrání po dalších těžařích pokračuje
Kosovská ministryně hospodářství Artane Rizvanolli vyjádřila podporu tamější policii i výroku, že ušetřené desítky tisíc eur měsíčně z peněz daňových poplatníků znamenají energii pro stovky kosovských rodin během krize. V Kosovu dál pátrají po dalších těžařích, kteří zákaz nerespektují, a tím zhoršují výpadky elektřiny.
Nejznámější kryptoměna bitcoin spotřebuje za rok asi dvakrát více elektřiny než Česko a kdyby byl bitcoin stát, umístil by se mezi 30 největšími spotřebiteli elektrické energie.