Andorra o krok blíž k zelenému Bitcoinu a blockchainu

Andorra je malá evropská země ležící mezi Francií a Španělskem. Její vláda nedávno schválila zákon o digitálních aktivech, který reguluje rámec digitálních měn a blockchain. 

Vládou schválený zákon se skládá ze dvou částí, přičemž první část se věnuje vytváření digitálních měn tzv. “programovatelným digitálním penězům”, které lze směňovat v uzavřeném systému. Pro Andorru je to příležitost k vytvoření vlastního tokenu. Druhá část zákona se zabývá digitálními aktivy a jejím cílem je vytvořit prostředí, v němž lze regulovat technologie blockchainu a distribuované účetní knihy. Pro Paula, generálního ředitele místní bitcoinové firmy 21Million, by nový zákon mohl přilákat nové podniky. „Výsledku, kterého se snažíme dosáhnout, je přilákat nové podniky do Andorry tím, že nabízíme určité právní vyjasnění, díky němuž je to celé jednodušší a transparentnější. Vidíme v tom způsob, jak přilákat talenty a podnikatele do nové ekonomiky,“ nechal se slyšet.

Deregulace bitcoinu v Andoře

Kryptoměny a digitální měny nejsou v Andoře zákonným platidlem a zákon o digitálních aktivech neobsahuje žádné návrhy týkající se prostředků směny. Tato výsada je vyhrazena výhradně preferované měně Evropské centrální banky, Euru. Paula, nadšeného bitcoinera, to však nezastavilo v tom, aby se zasadil o přijetí bitcoinu (BTC) v Andoře. Ve svém blogu Paul zdůraznil, že by Andorra mohla přijmout standard pro bitcoin, těžit je pomocí obnovitelných zdrojů energie a přijmout je jako rezervní aktivum. Andorra by pak mohla nalákat společnosti z celého světa zaměřené na bitcoiny. 

Národní noviny Diari d’Andorra uvedly, že zákon o digitálních aktivech je prvním krokem k tomu, aby se „kryptoměny staly každodenní realitou“.

Oranžová pilulka a pochybné projekty

Andorrský ministr hospodářství a podnikání Jordi Gallardo v květnovém rozhovoru zmínil, že blockchain je pro tuto malou zemi jednou z hlavních oblastí investic. Není však jasné, zda měl ministr na mysli Bitcoin (nejpoužívanější blockchain na světě) nebo výzkum technologií distribuovaných účetních knih, které jsou základem blockchainů.

Josselin Tonnellier, spoluzakladatel společnosti StackinSat, řekl serveru Cointelegraph, že v souvislosti s kryptoměnami, blockchainem, nefungujícími tokeny a Bitcoinem panuje zmatek. StackinSat pořádá významnou evropskou konferenci o Bitcoinech Surfin‘ Bitcoin ve francouzském Biarritzu nedaleko Andorry, kde se nachází i sídlo skupiny. Paul, který je pravidelným účastníkem Surfin‘ Bitcoin, potvrzuje, že v Andoře zůstávají podobné nálady a zmatky: „Regulátor nerozlišuje mezi kryptoměnami a Bitcoinem. Zatím nemají oranžovou kůži.“ Vzít si oranžovou pilulku je bitcoinová hantýrka pro okamžik, kdy začátečník v oblasti bitcoinu začne chápat principy této zásadní kryptoměny. Tonnellier zdůraznil, že povědomí o digitálních měnách a technologiích je na vzestupu, ale bez správných vzdělávacích nástrojů (Krypto poradna) a rámců existuje riziko podvodů a ztrát: „Podle nedávné zprávy společnosti KPMG je více Francouzů vystaveno ‚krypto‘ než akciovému trhu… Francie je známá jako líheň pochybných projektů.

Bude Andorra nové Švýcarsko?

Mimo jiné Tonnellier v Andoře vysvětlil, že země má nejlepší předpoklady pro provozování technologií, jako je Bitcoin. „Andorra je jednou z mála evropských zemí mimo jurisdikci Evropského parlamentu“. V mnoha ohledech by totiž mohla být srovnatelná se Švýcarskem v menším měřítku: „Andorra je pro podnikatele velmi atraktivní díky nízkým daním, ale Švýcarsko má velký náskok v podpoře rozvoje aktivit kolem Bitcoinu a kryptoměn obecně. To by se mohlo v příštích letech změnit díky tomuto znění zákonů, které rámují aktivity spojené s Bitcoinem a blockchainem.“

Andorra se svou rozlohou necelých 500 km2 patří mezi nejmenší evropské země. Navzdory všeobecnému přesvědčení není Andorra daňovým rájem; stát se v roce 2018 vzdal bankovního tajemství. Přesto jsou zde daně výrazně nižší než v sousední Francii nebo Španělsku, přičemž finanční služby tvoří až 20 % ekonomiky. Přestože není jasné, které digitální aktiva hodlá vláda zákonem o digitálních aktivech regulovat, může toto ekonomicky motivované hnutí pomoci diverzifikovat andorskou ekonomiku a přivítat společnosti založené na blockchainu a kryptoměnách. Pro Paula je to krok blíže k tomu, aby Andorra přijala Bitcoin.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.