Jak se technologie blockchain používá k ochraně životního prostředí

Je těžké přecenit roli, kterou technologie blockchain bude hrát v dosažení větší udržitelnosti a zmírnění klimatické krize. Způsobů, jakými může technologie pomoct, je již dnes známo sedm a my Vám níže představíme, funkci mohou v boji za zdravou planetu plnit.

V červnu uspořádala Organizace spojených národů akci „Stockholm+50: zdravá planeta pro prosperitu všech – naše odpovědnost, naše příležitost“, která se zaměřila na realizaci akčního desetiletí k naplnění cílů udržitelného rozvoje, Agendy 2030, Pařížské dohody a rámce pro biologickou rozmanitost po roce 2020, jakož i na podporu ekologické obnovy po COVID-19. Akce se konala 50 let po vůbec první konferenci OSN o životním prostředí člověka v roce 1972 a poskytla světovým lídrům příležitost zamyslet se nad pěti desetiletími environmentálních opatření zaměřených na řešení krize klimatu, přírody a znečištění Země oxidem uhličitým.

Jako pět atomových bomb za sekundu

Umělecká výstava „Obyvatelé útesů“ byla doprovodnou akcí konference Stockholm+50. Oslavovala roli, kterou oceány hrají v každodenním životě, a snažila se inspirovat k opatřením na ochranu útesů, které zabírají pouhých 0,1 % světové mořské hladiny, přestože podporují více než 25 % mořské biologické rozmanitosti.

Oceány fungují jako velké přírodní zásobárny uhlíku, pohlcují 25 % současných ročních emisí CO2 a jsou domovem 80 % veškerého života, přičemž poskytují polovinu kyslíku na planetě.
Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, “Více než 90 % oteplování, ke kterému na Zemi došlo za posledních 50 let, se odehrálo v oceánech.“ Rychlost, jakou se oceány oteplují, se rovná pěti hirošimským atomovým bombám, které jsou do nich svrženy každou sekundu.

Jak se blockchain podílí na ochraně útesů a záchraně oceánu?

Společnost Future Thinkers nastínila několik hlavních řešení, jak může blockchain pomoci chránit životní prostředí:

1. Dodavatelské řetězce

Technologie blockchain se používá ke zlepšení sledovatelnosti ryb, aby pomohla zastavit nezákonné a neudržitelné rybolovné praktiky. Fishcoin je projekt sledovatelnosti mořských plodů založený na blockchainu, který „motivuje zúčastněné strany dodavatelského řetězce ke sdílení údajů od místa sběru až po místo spotřeby“, aby pomohl vytvořit otevřenější, transparentnější a zodpovědnější odvětví mořských plodů.

2. Smlouvy o ochraně životního prostředí

Znečištění plastem je globální ekologickou krizí. Přelomovým krokem bylo, že se 2. března Shromáždění OSN pro životní prostředí dohodlo na vytvoření historické mezinárodní smlouvy o ukončení znečištění plasty. Podle OSN by toto úsilí mohlo do roku 2040 vést k 80% snížení objemu plastů vplouvajících do oceánů, 55% snížení výroby primárních plastů a 25% snížení emisí skleníkových plynů. Vlády by také mohly do roku 2040 ušetřit 70 miliard dolarů a vytvořit 700 000 dalších pracovních míst, především v zemích globálního Jihu.

3. Recyklace 

Jedním z projektů, zabývajícím se problémem znečištění plasty, je Diatom DAO, který navrhl tokenizovaný rámec kreditů za odstranění plastů. Jeho cílem je využít možností decentralizovaného financování (DeFi) k vybudování spolehlivého, ověřitelného a efektivního dodavatelského řetězce pro odstraňování plastů, který zvyšuje recyklaci, snižuje spotřebu, financuje vysoce efektivní projekty odstraňování plastů, zavádí nové kanály cirkulace a podporuje inovace v oblasti nových materiálů.

4. Energie

Od počátku průmyslové revoluce došlo díky absorpci oxidu uhličitého k 30% nárůstu kyselosti oceánů. Společnost Captura usiluje o využití plovoucích zařízení poháněných sluneční energií k získávání CO2 z oceánu, zatímco Toucan Protocol buduje infrastrukturu pro trh s uhlíkem, který bude financovat prvotřídní klimatická řešení ve snaze urychlit přechod na čistý nulový uhlík v souladu s Pařížskou dohodou.

5. Neziskové organizace

OceanDrop je dobročinný projekt nefungujících tokenů od Open Earth Foundation, neziskové organizace, která se věnuje vývoji open-source technologií pro opatření v oblasti klimatu. Výtěžek z prodeje NFT, který je vázán na uhlíkové kompenzace, podporuje pilotní projekt zaměřený na rozšíření chráněných mořských oblastí Kokosového ostrova a Kostariky.

Crypto Coral Tribe je projekt NFT, který směřuje 50 % svých příjmů na iniciativy na ochranu mořských živočichů a planě rostoucích rostlin. Jeho cílem je vytvořit kreativní centrum, které využívá umění a technologie k obnově přírody. Doufá, že se mu podaří vysadit 3 000 korálů po celém světě prostřednictvím sítě partnerů v oblasti ochrany moří, mezi něž patří Coral Guardian, Coral Triangle Center a Turks and Caicos Reef Fund.

6. Uhlíková daň | 7. Změna pobídek

Americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu s plánem odklonu Američanů od fosilních paliv a tento záměr demonstroval regulačním programem, který zahrnoval uhlíkovou daň. Nejvyšší soud a ruská válka na Ukrajině však jeho klimatické plány překazily.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.