Tento týden bude podle vývojářů provázen updatem blockchainu Ethereum na Ethereum 2.0, odborně referované jako Serenity. Ethereum Foundation se vyjádřila, že o optimalizaci nebude referovat jako o Ethereu 2.0, protože se nejedná o spuštění nové sítě, ale o její update. Největší změnu, kterou přinese, bude nahrazení modelu “Proof of work” za mechanismus “proof of stake”.
Počínaje prosincem minulého roku Ethereum provozuje dva paralelní blockchainy: Původní, který funguje pomocí “proof of work” a testovací řetězec, který funguje pomocí “proof of stake”. Je plánováno sloučení, ve kterém dojde ke spojení staršího blockchainu Ethereum Mainnet (ETH1) a nového řetězce Beacon chain (ETH2) do jednotného blockchainu. Vývojáři Etherea nedávno upustili od terminologie ETH1 a ETH 2.0 kvůli obavám, že by mohli uživatele před sloučením zmást.
Jsme připraveni Vás změnou provést
Ve Future Mining se updatu neobáváme, přestože jsme těžili převážně Ethereum. Plánované změny pozorně sledujeme a pro naše klienty průběžně analyzujeme vývoj na trhu kryptoměn a následně volíme těžbu té nejvýhodnější. Momentálně tak plánujeme pracovat především s kryptoměnami ETC, Ravencoin či dalšími. Naši klienti se mohou těšit nejen z našich tradičních analýz a doporučení, ale k dispozici mají individuální konzultace k jejich těžebním strojům nebo informace o vývoji přechodu na ETH 2.0 a jeho fázích, které jsme pro Vás připravili i v tomto článku.
Update Etherea má být spuštěn v několika fázích, přičemž:
- nultá fáze byla spuštěna prvního prosince 2020. Pro uživatele uvedla do provozu Beacon chain s ověřováním “Proof of stake” a zároveň možnost stakování.
- první fáze má implementovat “Shard Chains”, tedy 64 nezávislých blockchainů, mezi které se rozloží provoz Etherea, který se současně koncentruje pouze v jednom blockchainu.
- druhá fáze bude znamenat fúzi “proof of work” blockchainu s novým “proof of stake” Beacon chainem. Tato změna by neměla uživatele ovlivnit, protože oba typy mincí budou sloučeny do jednotné.
- třetí fáze je poslední a bude sestávat z vylepšení účtů, transakcí a smart kontaktů a bude formálním přechodem do finální podoby Etherea 2.0: Serenity.
Co přechod na ETH 2.0 přinese?
Nový mechanismus je do provozu uveden z důvodu ekologičtějšího procesu a nižší konzumace energie vůči původní kryptoměně Ethereum. Podle článku Forbes, Ethereum má současně srovnatelnou konzumaci energie jako Finsko a produkuje stejnou uhlíkovou stopu jako Švýcarsko. “Sloučení,” jak odborníci o přechodu na Ethereum 2.0 mluví, by mělo zredukovat uhlíkovou stopu o 99,95%.
Kromě spotřeby a uhlíkové stopy si Ethereum Foundation dává za cíl zlepšit škálovatelnost a bezpečnost své sítě. Do ethereového blockchainu se vměstná pouze 10 až 20 operací za sekundu, což je relativně malé množství na síť, která je střechou pro mnoho dalších kryptoměn. Nová verze Etherea má problém vyřešit výše zmíněné “Shard chains,” které rozloží provoz sítě. Po sloučení by mělo být možné zpracovávat větší množství transakcí a díky tomu i snížit poplatky.
Co to pro Vás může znamenat?Větší škálovatelnost s sebou nese více možností využití a zvyšující se poptávku. Teoreticky se tedy dá počítat se zvyšováním ceny Etherea po završení poslední fáze. Shardingové řetězce slibují až 100 000 transakcí za sekundu a ve svých důsledcích zlevní posílání Etherea, tokenů a interakci s chytrými kontakty. Ethereum po kompletním updatu bude také podporovat stakingové uzly a s nimi umožní vydělávat Ethereum jako pasivní příjem. Svým updatem se snaží mířit za svým cílem, stát se transparentní, otevřenou sítí pro decentralizované aplikace a finance.